شنبه 10 خرداد ماه 1399 عضويت ورود
   

مشکلات و چالش های پیش روی بخش کشاورزی:

مسائل و مشکلات بخش باغبانی :

1-     عمده مشکلات بخش کشاورزی به دلیل تداوم خشکسالی و عدم بارندگی موثر و کافی طی چند سال اخیر بوده که کاهش شدید منابع آبی شهرستان و خشکیدگی باغات سیب و کاهش سطح زیر کشت محصولات زراعی را بدنبال داشته است .حفر چاههای غیر مجاز و برداشت بی رویه آب از منابع آبی زیرزمینی مشکلات خشکسالی را تشدید نموده است .

2-     علیرغم پیگیریها و مکاتبات مکرر در سال زراعی 96-95 و سال زراعی جاری متاسفانه هیچگونه اعتباری از محل اعتبارات خشکسالی به این شهرستان تعلق نگرفت این در حالیست که با توجه به مدلهای هواشناسی وقوع خشکسالی در سال زراعی جاری نیز پیش بینی می گردد. لذا تخصیص اعتبارات خشکسالی به منظور کاهش مخاطرات خشکسالی با اولویت حفظ باغات موجود از انتظارات اصلی و اولیه این مدیریت می باشد.

3-     عدم تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به بخش باغبانی طی چند سال اخیر علیرغم مکاتبات متعدد.( طی خشکسالیهای اخیر متقاضیان زیادی جهت احداث استخرهای ذخیره آب، تأمین هزینه های جاری باغات به این مدیریت مراجعه نموده ولی به دلیل عدم تخصیص تسهیلات پاسخ قانع کننده ای از سوی این مدیریت دریافت ننموده اند).

4-     بیمه پایه باغات سیب که در سال جاری اجرایی گردیده است دارای مشکلاتی می باشد که شامل الف : اجباری بودن که در صورت عدم بیمه پایه ، بیمه عومی انجام نمی گیرد ، ب : عدم کارشناسی بودن در صورتی که 50 درصد از باغات یک منطقه خسارت بالای 70 درصد دیده باشد غرامت به باغدار تعلق می گیرد .

5-     وسعت و سرعت واردات محصولات کشاورزی در سال های اخیر شتاب داشته و سیاست های مقطعی مانند تنظیم بازار بر ارزش هایی چون دغدغه امنیت غذایی و خودکفایی رجحان یافته است.بنابراین کاهش تعرفه به بهانه کنترل قیمت، موجب سلب توانایی تولیدکنندگان برای تصمیم سازی و سرمایه گذاری و از دست دادن فرصت های شغلی شده و ساختارهای تولید را به خطر انداخته است و بیشتر واردات بی رویه با طرح حمایت از مصرف کنندگان و تنظیم بازار صورت می گیرد.این شرایط با همراهی سایر سیاست های اشتباه اتخاذ شده در عرصه تولید و تجارت محصولات کشاورزی، موجب وارد آمدن آسیب به این بخش شده است که در صورت تداوم این وضعیت ، در چند سال آینده به ایجاد بحران در بخش کشاورزی کشور منجر خواهد شد که این موضوع با توجه به نقش بخش کشاورزی در اشتغال، تولید ناخالص ملی و همچنین ایجاد ارزش افزوده با کمترین اتکاء به درآمدهای نفتی و تأمین امنیت غذایی به عنوان یکی از مهمترین شاخصه های امنیت ملی، اهمیت به سزایی دارد.

6-     به دلیل عدم قیمت مناسب اکثر قریب به اتفاق محصولات کشاورزی در زمان تولید و نیز عدم وجود سردخانه و انبارهای فنی مناسب برای ذخیره سازی محصول، در نتیجه ماحصل زحمت کشاورزان از بین خواهد رفت و تولید کننده به دلیل عدم بضاعت مالی محصول خود را به قیمت ناچیز در زمان تولید بفروش رسانده که در این صورت عایدات ناچیزی داشته که بعضاً جوابگوی هزینه های تولید هم نبوده و فقط واسطه گران از آن ذینفع می گردند.

7-     بازار خرید و فروش سیب درختی در انحصار یک یا دو  بازرگان بوده و بالطبع آنان بر تعیین قیمت محصول تاثیر به سزائی خواهند داشت و قیمت محصول را آنگونه که برای آنان صرفه داشته باشد تعیین می کنند نه بر اساس هزینه های تمام شده. در اینصورت شاهدیم که طی سالیان اخیر علیرغم افزایش هزینه های تولید متاسفانه قیمت محصول تغییرات چشمگیری نداشته و حتی در بعضی سالها کاهش نیز یافته است.

8-     به دلیل نبود بازار مناسب و منطقی نبودن قیمت با توجه به هزینه های تولید موجب می گردد کشاورزان درآمد مطلوبی کسب ننموده و همین امر موجب عدم رسیدگی به باغ جهت تولید محصول سال بعد می گردد از جمله مکانیزه نکردین باغات و ....

9-     با توجه به اینکه سالانه 20 تا 30 هزار تن سیب صنعتی تولید می گردد و قیمت آن 180 تومان وی باشد که با توجه به هزینه جمع آورزی به ازاء هر کیلو 150 تومان ، سوذ بسیار ناچیزی عاید کشاورزی می گردد پس وجود صنایع تبدیلی تکملی 0 کمپوت سازی ، مربا ، شامپو ، الکل ، سرکه و ... ) در این شهرستان الزامی است .

10-  باغات در معرض بحران  در جداول شماره 1 ارائه شده است.

 

 

 

جدول شماره 1 : لیست باغات در معرض بحران و راهکارهای پیشنهادی تا فروردین ماه سال زراعی 97-96

 

بخش

منطقه

سطح کل باغات (ha)

سطح باغات حشک شده (ha)

سطح باغات در معرض بحران( ha)

توضیحات/راهکارهای پیشنهادی

 

 

 

 

 

مرکزی

شرق سمیرم: مزارع

بچگان، آخروم و...

 

 

 

 

 

 

 

6550

 

 

 

 

 

 

 

1100

 

2000

استفاده از لوله جهت انتقال آب، پوشش انهار سنتی ،حفر چاه های عمومی، احداث بند خاکی در مزارعی مانند دهان، هست، بچگان، آخروم،  گرموک

 

جنوب سمیرم: مزارع

سعادت آباد، حاجی آبادورشان و ...

 

2000

 

استفاده از لوله جهت انتقال آب، پوشش انهار سنتی ، پمپاژ از تنگ آب

 

غرب سمیرم: ونک قلعه قدم، مزارع

رزجان، و ...

 

500

 

استفاده از لوله جهت انتقال آب، پوشش انهار سنتی ، پمپاژ از سد کمانه، چشمه ناز، شتیر و احداث بند خاکی با منبع آب خوانسار

 

شمال سمیرم: مزارع

جوزار، قرقاچ،تنگ تیر، بردکان و ...

 

 

 

1500

-         پمپاژ از سد قرقاچ در  صورت وجود آب

-         عدم امکان حفر چاه به دلیل بالادست بودن منطقه و تاثیر منفی بر چشمه سارات و قنوات زیر دست

-         احداث چاه عمومی در مرتع تنگ تیر حدفاصل مراتع کته ور و تنگ تیر (مزارعی که از این چاه مشروب می شوند: قرقاچ، تنگ تیر، دره جیران،...)

-         استفاده از لوله جهت انتقال آب

-         پوشش انهار سنتی

 

 

 

 

وردشت

شمال دهستان(روستاهای موروک، کاکاآباد، روق و...)

 

 

 

 

3100

 

 

 

 

340

 

 

 

 

2500

 

-         پمپاژ آب از رودخانه حسین آباد و مشروب شدن اراضی تل چنگی،  حسین آباد، ده عاشوری، کاسگان و ...

-         پمپاژ آب از رودخانه مهرگرد و مشروب شدن اراضی نورآباد، اسدآباد، صولک، دیزجان و...

-         حفر چاه عمومی در مناطق مانند کاکاآباد و موروک

-         استفاده از لوله جهت انتقال آب

-         پوشش انهار سنتی

 

 

 

دناکوه

روستاهای چشمه دره، دکانی، بارند سفلی، سرتنگ، قاسملو، سرسنگان و...

 

 

7850

 

 

350

 

 

3000

-         پمپاژ از رودخانه ماربر

-         برخی مناطق مانند چشمه دره و روستای بارند سفلی دارای پمپاژ بوده اما بدون مجوز می باشد .

-         استفاده از لوله جهت انتقال آب

-         پوشش انهار سنتی

 

 

پادنا

روستاهای کیفته، قره یر، دیده جان، مروک، ماندگان

 

2400

 

790

 

2000

استفاده از لوله جهت انتقال آب، پوشش انهار سنتی ، پمپاژ از رودخانه ماربر

 

حنا

حنا

1100

310

1000

تنها راه موجود انتقال آب از رودخانه ماربر می باشد

جمع کل باغات(هکتار)

21000

2890

14500

 

 

خسارت وارده در اثر افت تولید ناشی از خشکسالی 2165.4 میلیارد ريال و خسارت وارده باغات خشکیده 701 میلیارد ريال که در مجموع 2866.4 میلیارد ريال می باشد .

 

توضیحات: بااختصاص مبالغ فوق 4000 هکتار از باغات شهرستان را می توان از خطر خشکیدگی نجات داد.

درخواست و پیشنهادات بخش باغبانی :

1-     انجام کارهای تحقیقاتی در خصوص کشت دیم در شهرستان ( محصولاتی که موفقیت کشت دیم آنها تضمینی است )

2-     تخصیص تسهیلات کم بهره جهت اصلاح و حذف درختان خسارت دیده با توجه به خشک شدن بیش از 1500 هکتار  از سطح باغات شهرستان

3-     بازنگری در قانون و ایجاد اهرم های نظارتی در مورد اجرای برنامه  الگوی کشت .

4-     ایجاد تشکلهای بخش کشاورزی درخصوص خرید محصولات کشاورزی.

ü      شهرستان سمیرم با تولید متوسط سالانه 300 تا 350 هزار تن سیب درختی چیزی حدود 10 % تولید کشور را به خود اختصاص داده است و بعد از استانهای آذربایجان و تهران (دماوند) از مهمترین مراکز تولید سیب درختی با کیفیت مطلوب می باشد. با توجه به اینکه 10 تا 15 درصد از کل تولید را، سیب زیر درختی یا صنعتی تشکیل می دهد می توان از این میزان جهت تولید کنسانتره و فراورده های دیگری نظیر سرکه، آب میوه، مربا، کمپوت، چیپس و چای سیب استفاده کرد که خود نیازمند کارخانه ها و کارگاه های تولید این گونه فرآوری ها می باشد.

ü      بخش دیگری از تولید به صورت تازه خوری مصرف و بخش بیشتر آن بصورت انیاری در سردخانه ها ذخیره می گردد که خود نیاز به سردخانه را می طلبد با توجه به تولید 300 هزار تنی و وجود تنها یک سردخانه فعال در شهرستان به ظرفیت 35 هزار تن حدود 60 تا 70 درصد، سیب در سردخانه های استان یا استان های مجاور ذخیره سازی می گردند (هرچند که اجاره داران عمده به دلیل هزینه های حمل و بسته بندی اکثراً تمایل به ذخیره سازی در خارج از شهرستان را دارند)، به دلیل جذب سرمایه گذار و بهره وری از نیروی کاری شهرستان لزوم احداث چند واحد سردخانه و همچنین صنایع بسته بندی (سبد سازی) در شهرستان لازم است.

ü      .ضمن اينكه به واسطه سهولت پرورش قارچ هاي خوراكي مي‌توان آنها را به صورت تازه ، خشك ، كنسرو و پودر به بازار عرضه نمود. باتوجه به مواد ذکر شده وهمچنین به دلیل شرایط مساعد شهرستان سمیرم در زمینه پرورش قارچ خوراکی و نیروی کار لازم ایجاد مجتمع های پرورش قارچ خوراکی و صنایع فرآوری آن در منطقه لذا تخصیص اعتبار کم بهره به منظور توسعه کارگاههای پرورش قارچ لازم می باشد.

ü      با توجه به سطح زیر کشت حبوبات در شهرستان سمیرم حدود 2000 هکتار می باشد نیاز به ایجاد صنایع بسته بندی حبوبات خصوصا بسته بندی صادراتی لذا تخصیص اعتبار کم بهره به منظور توسعه صنایع بسته بندی حبوبات ضروری می باشدکه این

ü      امر باعث : 1- اشتغال بخشی از نیروی کار شهرستان می شود 2- ارزش افزوده ایجاد می کند 3- قیمت تمام شده را پایین می آورد.

ü      سطح زیر کشت سیب زمینی شهرستان سمیرم حدود 3500 هکتار و میزان تولید 140هزار تن می باشد که این میزان تولید 30 درصد از کل تولید استان (سطح زیر کشت این محصول در استان اصفهان 17 هزار و 660 هکتار و میزان تولید 446 هزار تن سیب زمینی در سال است) را تشکیل می دهد می توان از این امکان در جهت صنایع فرآوری سیب زمینی استفاده کرد. .   

 

5-   تخصیص اعتبار سرمایه در گردش و سرمایه ثابت کم بهره به منظور جبران خسارت محصولات باغی (میزان و مبلغ خسارت در جداول شماره 2 و 3 آورده شده است).

6-     احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی ( کمپوت سازی ، مربا ، شامپو ، الکل ، سرکه و ... ) در شهرستان جهت فراوری محصولات باغی

مشکلات اداره بهبود تولیدات گیاهی

Ø      باغبانی

1.       عدم تخصیص تسهیلات سرمایه ثابت کم بهره و بلند مدت جهت صلاح باغات و حذف باغات خشک شده

2.       عدم معرفی گیاهان مناسب منطقه توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی علیرغم بررسی های انجام شده توسط تیم محققین در تابستان سال 97، با توجه به برنامه اصلاح الگویی کشت شهرستان (لازم به توضیح است طی جلسات مکرر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، گیاهانی را جهت کشت آزمایشی به این مدیریت پیشنهاد نموده است در حالی که با توجه به شرایط فعلی نیاز به پاسخ قطعی می باشد و این امر نیازمند ورود مستقیم مرکز تحقیقات کشاورزی جهت اجرای طرح در منطقه می باشد).

3.       انجام تحقیقات لازم توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در زمینه جانمایی و سازه های کشت گلخانه ای منتاسب با شرایط اقلیمی شهرستان و ارائه راهکارهای اجرایی به مدیریت جهاد کشاورزی.

 

Ø      زراعت

1-     قیمت بالای بذور گواهی شده و سایر نهادهای کشاورزی و عدم نقدینگی مالی کشاورزان جهت خرید به صورت نقد

2-     تأخیر در پرداخت وجوه خرید تضمینی گندم و عدم تمایل کشاورزان جهت تحویل محصول تولیدی به مراکز خرید

3-     عدم وجود ثبات در قیمت بازار محصولات کشاورزی مانند پیاز و سیب زمینی

4-     عدم پرداخت به موقع وجوه چغندرقند بهاره سال 96 تا اردیبهشت سال 97 و نارضایتی کشاورزان چغندرکار

5-     هزینه بالای اجرای سیستم های نوین آبیاری مانند میکرو

6-     کمبود دستگاههای کارنده در شهرستان جهت کشت مکانیزه محصولاتی مانند گندم و جو

7-     تأخیر در پرداخت غرامت محصولات زراعی و همچنین عدم تأیید خسارت برخی محصولات مانند کلزا، گندم

8-     عدم وجود ایستگاه های هواشناسی در سطح شهرستان به منظور استناد به آمار هواشناسی جهت برآورد خسارت ناشی از حوادث طبیعی در بخش کشاورزی

 

Ø      حفظ نباتات

 

1-     با توجه به طغیان آفت سن غلات در سال های اخیر و اهمیت این موضوع پیش بینی می گردد سطحی معادل 7400هکتار از مزارع غلات شهرستان مورد هجوم آفت مذکور واقع شود لذا عزم همگانی در خصوص کنترل آفت مذکور از طریق تأمین سموم مورد نیاز و دستگاههای سم پاش توربولاینر در شهرستان ضروری به نظر می رسد.

2-     با توجه به گسترش آفت کرم خراط در شهرستان، نیاز به تخصیص اعتبار ویژه جهت رصد و مبارزه با آفت مذکور ضروری است.

3-     باغات خشک و نیمه خشک ناشی از خشکسالی های اخیر عملا توسط باغداران رها شده اند که این مورد می تواند منشا آفات و بیماری ها و گسترش آن به سایر باغات گردد لذا مساعدت لازم در خصوص حذف باغات مذکور از طریق اعطای تسهیلات کم بهره و ...  معمول گردد.

4-     تأمین اعتبار جهت افزایش تعداد پست قرنطینه نباتی در تمام ورودی های شهرستان حداقل 4 مورد (قرار گرقتن شهرستان در بین 4 استان کشور)

5-     بررسی امکان صدور مجوزهای مجتمع های گیاهپزشکی بصورت پایلوت در شهرستان

6-     صدور پروانه فروشندگی های سموم دفع آفات نبات  توسط سازمان نظام مهندسی استان طی سالهای اخیر بدون در نظر گرفتن ظرفیت ها و نیاز شهرستان و همچنین عدم هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان .

 

Ø      مکانیزاسیون

1-     موانع و مشکلاتی که بانک کشاورزی در خصوص پرداخت تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون ایجاد می کند از جمله: سختگیری در خصوص پرداخت معوقات متقاضی، ضامنین، والدین و فرزندان متقاضی، مالکیت( مالکیت باید بصورت سند رسمی یا ثبت در دفترچه کشاورزی باشد و قولنامه مورد قبول نیست)، به ازای هرپرونده خرید تراکتور باید یک راننده حرف های معرفی شودکه این تعداد راننده حرفه ای درشهرستان وجود ندارد،عدم امکان پرداخت آورده شخصی توسط متقاضی به دلیل مبلغ بالای دستگاه،نرخ بالای تسهیلات بانکی

2-     عدم دریافت تسهیلات خرید دستگاه سورتینگ و بسته بندی سیب زمینی توسط متقاضیانبه دلیل قرار دادن شرایطی توسط بانک عامل مانندضامنین باید ساکن شهر سمیرم باشد، نرخ سود بانکی 10% بوده به با اضافه شدن ارزش افزوده 9% نرخ سود بانکی تسهیلات مذکور 19% می گردید.

3-     ناکافی بودن میزان سهمیه سوخت تراکتورهای عمومی کار( تفاوتی چندانی بین میزان سهمیه سوخت تراکتورهای شخصی و عمومی کار وجود ندارد).

 

 

 
كاربران حاصر در سایت
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 41
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 41

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1344980
Visitors بازديد هاي امروز: 228
Visitors بازديد هاي ديروز: 573

فعال در اين زمان كاربران فعال:
   
Copyright (c) 1399/03/10 پرتال مديريت جهاد كشاورزي شهرستان سميرم
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا